Skip to content Skip to footer
Size Şule Çet adına savunma yapmayacağız!
Mağdur suçlayıcılık’tan derhal vazgeçin! 

Dün; hayatını yitiren Şule Çet’in ilk duruşmasını tüm Türkiye’yle birlikte takip ettik. Tüm Türkiye’yle birlikte “Şule Çet için Adalet” istedik. Duruşma salonunda öldürülen genç bir kadının özel hayatını sorgulayan yaklaşımdan tüm ülkeyle birlikte utandık, utanıyoruz…

Öncelikle mahkemelerin bakanlık dışındaki tüm müdahillik taleplerini incelemeden ve otomatikman reddetmesini kınıyoruz! Milyonlarca kadını temsil eden kadın örgütlerine “Siz bu suçtan zarar görmediniz, size ne?” mesajı veriliyor. Kamuoyu yoklamalarına bir daha bakın diyoruz. Kadınlar mahkemelere mi yoksa kadın örgütlerine mi daha çok güveniyor? Kadınlar ve hak-savunucuları bu suçtan birincil zarar görenlerdir. Dünyanın her yerinde adaleti temsil eden mahkemelerde faillerin uyguladıkları şiddet kadar, toplumda yarattıkları korku ve hedef aldıkları kitlede oluşturdukları hasarlara da ceza verilir. Öldürülen kadınların ardından “olayın kapatılmasına” da, hayatta kalan kadınların “erkek adalet” karşısında yalnızlaştırılmasına da izin vermeyeceğiz!

Türkiye mahkemelerinde öldürülen kadınlardan hesap sorulmasına, failleri aklamak için kişisel hayatlarının didik didik edilmesine, onlara rıza atanmasına defalarca kez şahit olduk. Bu kadar saldırgan bir yaklaşıma az rastladık.

Şule’nin gülümseyen fotoğraflarını “tecavüze verilen onay” şeklinde yorumlayan ve mahkemeye bunu telkin eden sanık avukatlarına tacize-tecavüze maruz bırakılan ve gülümsemesi çalınmayan tüm kadınlar adına biz cevap veriyoruz! Giysimiz, gülüşümüz, davranışımız, mesleğimiz, hangi saatte nerede olduğumuz cinsel saldırıya ONAY DEĞİLDİR!

Öldürülen kadınların arkasından konuşmak kolay, nasıl olsa kendilerini savunamazlar diye düşünmeyin. Şule Çet’in ispatlanması, savunulması gereken herhangi bir şeyi yok! Tekrar ediyoruz: Cinsel şiddetin, cinayetin tek sorumlusu ve suçlusu faildir. Şule’yi değil; onu katledenleri, tecavüze ve cinayete kılıf uydurmaya çalışanları cezalandırın. Şule’nin cinsel hayatını, evine kimi aldığını değil; nasıl öldürüldüğünü sorgulayın.

Kadınlar, dün Şule’nin yerine cevap verdi: Bekaret sorana, evine kimin girdiğini sorana, “o saatte orada ne işi varmış” diyene, bunları #SORAMAZSIN dedi! Türkiye’de kadınları koruyan yasalar olsaydı, yasal olarak da soramazdınız.*

Erkek adalet yerine gerçek adalet gelene kadar, davanın takipçisi olacağız…

#şuleçetiçinadalet  #SORAMAZSIN

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği – 7 Şubat 2019

 

*1974’ten beri kadın haklarının daha çok korunduğu ülkelerde, cinsel saldırı mağdurlarına mahkemedeki çapraz sorgu sırasında özel hayatlarıyla, cinsellikleriyle, cinsel tarihleriyle ilgili soru sorulmasını yasaklayan Rape Shield Law yasası bulunur. 

info@cinselsiddetlemucadele.org – +90 542 585 39 90