Skip to content Skip to footer

FUTBOLDA CİNSİYETÇİ TEZAHÜRAT VE ŞİDDETİN SON BULMASI İÇİN

FUTBOL KULÜPLERİNE TALEP ve ÖNERİLERİMİZ

  1. Kulüp medya organları ve yayınlarında, sporda cinsiyetçi şiddetin önlenmesine yönelik bilinçlendirici ve farkındalık arttırıcı program ve sayfalar hazırlanması

Tüm futbol kulüplerinin aylık süreli yayınları, kanal ya da radyoları olduğu anlaşılmaktadır. Bu yayınlarda kadın sporcuları güçlendirici ve teşvik edici, kadınların spor alanlarında yaşadıkları şiddet ve diğer sorunlara dikkat çeken, kadınların spora ve bu alanda profesyonelleşmeye katılımını destekleyen, cinsiyetçi ve homofobik şiddet diliyle, ayrımcılıkla mücadelenin gündemde tutulmasını ve görünürleşmesini sağlayan sayfaların, bölümlerin veya programların hazırlanması Türkiye’de futbolun çağdaşlaşmasını hedefleyen tüm kulüplerin sorumluluğudur. Bu programların bir kerelik veya ‘yapmış olmak için yapılması’nı değil, samimi bir motivasyon ve eşitlikçi bakış açısıyla hazırlanarak spordaki cinsiyet ayrımcılığını kıracak bilincin oluşmasına emek verilmesini talep ediyoruz.

  1. Kadınların kulüp yönetimlerinde bulunmasının teşvik edilmesi

Yönetim kurullarındaki kadınların sayısının iki yıl içerisinde %30’a, beş yıl içerisinde %50’ye çıkarılması için gerekli çalışmaların yapılması ve tüzüğe geçirilmesini; futbolun ve sporun erkeklerin tekelinden çıkarılması açısından önemli buluyoruz.

  1. Sporda kadın branşlarının arttırılması

Erkeklerin faaliyet gösterdiği branşların hepsinde ve yeni alanlarda kadın branşlarının açılması.

  1. Cinsiyetçi ve homofobik şiddet içeren tezahüratlarda bulunan taraftarlara yönelik  caydırıcı yaptırımlar uygulanması (örn. Passolig iptali)

Cinsiyetçi küfür ve hareketlerde bulunduğu belirlenen ve/veya pankart taşıyan taraftarların Passoliglerinin iptal edileceğinin duyurulması ve bu tür yaptırımların ciddiyetle uygulanması. Örneğin, PSV Eindhoven; göçmenlerle dalga geçtiği belirlenen taraftarlarını üç yıl stada almayacağını beyan etmiştir. Taraftarlarla bu yönde ve karşılıklı sorumluluğa dayanan ilişki  geliştirilmesinden; takım formasıyla dolaşan herkesin kulübü temsil ettiği ve kulübün olumlu veya olumsuz imajına katkıda bulundukları bilincinin taraftarlarda oluşmasından kulüpler sorumludur. Taraftarlara yönelik ‘taraftarlık mutabakatı’, tezahüratlar ve üretilip piyasaya sürülen takım marşlarında da cinsiyetçi söylemlerle mücadelenin bir taraftar sorumluluğu ve destek biçimi olarak kuvvetle belirtilmesi.

  1. Sporculara yönelik farkındalık eğitimleri verilmesi

Sporculara yönelik toplumsal cinsiyet farkındalığı, cinsel şiddet ve ayrımcılık gibi konular üzerine eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapılması; hem sahalarda, hem de kamuya açık alanlarda sporcuların müstehcen, şiddet ya da nefret içeren sembolik hareketler ve açıklamalar yapmasının önlenmesine dair kulüplerin önemli bir sorumluluğudur. Bu eğitimlerin spora katkısının yanısıra kulüplerin imajına da olumlu katkısı bulunmaktadır.

  1. Yöneticilere ve kulüp çalışanlarına yönelik farkındalık eğitimleri verilmesi

Futbol kulüpleri; farklı dinamikleri olan ve toplumda iç ve dış ilişkileri hem medya hem de taraftarlar tarafından gözlemlenen büyük camialardır. Kulüplerin sporcularla, antrenörlerle, yönetimle  ilişkisini ve iletişimini geliştirmek ve toplumda olumlu örnek oluşturmak bakımından da; kulüplerin kendi içlerinde toplumsal cinsiyet, şiddetsiz iletişim ve çatışkı çözümü, mobbing, cinsel taciz ve benzeri önemli konularda eğitimlerin verilmesi önemlidir.

  1. Panel-Konferans gibi etkinlikler organize edilmesi

Cinsiyetçilik ve cinsel şiddet içeren söylemlerin kulüpler ve spor camiası nezdinde tartışmaya açılması ve konuşulur olması için bu tür etkinliklerin organizasyonunu kulüplerin de üstlenmesi ve PR çalışmalarına içeriği cinsiyetçi dil ve kadınlara yönelik şiddet olan organizasyonların dahil edilmesi.

Örneğin Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin bu alanda çalışan kurumlarla ortak organize etmeyi planladığı, futbol çevrelerinde üretilen görsellerden oluşan bir sergiyi de içerecek konferansa; hem duyuru hem de konuşmacı ve katılım katkısı sunulabilir.

  1. Eşleri veya partnerlerine şiddet uygulayan futbolculara yönelik caydırıcı yaptırımlar uygulanması

Futbolcuların eşlerine veya partnerlerine yönelik fiziksel şiddet, cinsel şiddet, tehdit, ısrarlı takip ve benzeri şiddet biçimleri uygulamalarının çeşitli yaptırımlar ve/veya fesih sebebi olacağına dair maddelerin sözleşmelere eklenmesi ve bu futbolculara takım kadrolarında yer verilmemesi.

 

info@cinselsiddetlemucadele.org – +90 542 585 39 90