Skip to content Skip to footer

csmd-erktolia-futbol-kampanya

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği olarak, 20 Kasım Fenerbahçe-Galatasaray maçında ‘UntilTheGrave Uslanmaz Tribün Gençleri’ adlı Fenerbahçeli taraftar grubunun açtığı pankart hakkında suç duyurusunda bulunduk.

– Maç öncesinde ve tribünde açılan ve taraftar grubunun sosyal medya hesaplarında da paylaşılan “17 yıldır illegal bundan sonra legal +18” yazılı pankartın çocuğa karşı cinsel istismarı meşrulaştırmaktadır.

– Pankarttaki ifadeden “başarılı ve yenilmez takımın” tecavüz eden kişi olduğunun anlaşılması dışında bir olasılık yoktur.

– Milyonlarca kişinin izlediği derbi maçında açılan bu pankartla şüpheliler, çocuğun cinsel istismarı eylemlerini bir kutlama aracı yaparak, hoş ve meşru bir biçime büründürmüştür.

– Her ne kadar taraftar grubu, sosyal medya üzerinden gelen eleştirilerden ötürü, pankartın amacının yalnızca yenilmezliğe vurgu olduğunu açıklamış ve başka hiçbir amaç güdülmediğini belirtmiş ise de; bu vurgunun çocuklara karşı gerçekleştirilen cinsel istismar eylemlerini küçük düşürücü ve aşağılayıcı biçimde kullanarak, kadın ve çocuk bedeni üzerinden yapıldığı açıktır. Bu yönüyle pankartı açan şüphelilerin eylemleri suç oluşturmaktadır.

Pankart; TCK’nın Suç işlemeye Tahrik, Suçu ve Suçluyu Övme, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik, Hakaret İçeren Tezahürat maddeleri doğrultusunda suç teşkil etmektedir.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve erktolia olarak bir de imza kampanyası başlattık. Bu pankartla ilgili TFF; Fenerbahçe yönetimi; İstanbul Emniyeti Spor Şube ve İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın harekete geçmesini bekliyoruz!

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği / Association for Struggle Against Sexual Violence

Rasimpaşa mah. Yavuztürk sok. 22/1 Kadıköy  +90 542 585 3990

http://cinselsiddetlemucadele.org/   

Facebook | Twitter İnstagram

www.bunuyapabiliriz.tumblr.com

info@cinselsiddetlemucadele.org – +90 542 585 39 90