Skip to content Skip to footer

Medya ve basına yönelik öneri ve talepler:

medya afis-04

Filmmor’un ‘Kadın Cinayetlerini Haberleştirme Klavuzu’

Gazeteciler Cemiyeti’nin ‘Cinsiyet Eşitlikçi Haber Klavuzu’

 

BASIN VE MEDYA ÇALIŞANININ KENDİNE NOTLARI

Cinsel şiddet haberlerinde;

1-    Şiddetten hayatta kalan bireyin fotoğrafını -yüzü gizlenerek de olsa – paylaşma. Partnerlerin ‘eski mutlu gün’ temalı fotoğraflarını kullanma.

2-    Haber başlıkları pornografik, erotik, gizem yaratan, hayatta kalanı odak alan niteliklerde olmasın.

3-    Haber dili ve kullanılan görsellerde cinsiyetçiliği yeniden üretme; cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimle ilgili varsayımlar yapma.

4-    Cinsel şiddet kurbanı yerine cinsel şiddetten HAYATTA KALAN’ı kullan. Saldırgan, pedofil, sapık yerine FAİL kelimesini kullan. Hayatta kalanları aşağılayan, suçlayan, aciz kılan ve utandıran dilden uzak dur.

5-    Haberde hayatta kalanın değil, failin eylemlerini ön plana çıkar. Haber dilini şiddeti yaşayan kişi üzerinden ‘dayak yedi, tecavüze uğradı, şiddet gördü’ şeklinde değil; fail üzerinden ‘şiddet uyguladı, tecavüz etti, vurdu, saldırdı’ şeklinde oluştur. ‘Şiddete maruz kalan’ değil, ‘şiddete maruz bırakılan’ kullanımını tercih et.

6-    Failden bahsederken ‘öfke, cinnet, kendini kaybetme, çıldırma, gözü dönme, kriz geçirme gibi gerekçelendirici ve failin eylemlerini meşrulaştıran ifadeleri kullanma. Cinsel şiddetin seksle bir ilgisi yok; tecavüzü ‘seks suçu’ olarak tanımlama.

7-    Haberlerde zaman zaman yargıdaki olumlu karar, uygulama ve gelişmeleri; güçlendirici örnekleri de paylaşarak vurgula.

8-    Çocuk istismarı haberlerinde ve kampanya görsellerinde çocuk bedenlerini kullanma.

9-    Çocuk gelin değil zorla erken evlendirme, sünnet değil genital sakatlama, tecavüzcüsü değil tecavüzcü, istismarcısı değil istismarcı kullanımlarını tercih et.

10- Filmmor’un ‘Kadın Cinayetlerini Haberleştirme Klavuzu’ ve Gazeteciler Cemiyeti’nin ‘Cinsiyet Eşitlikçi Haber Klavuzu’nu incele.

11- Haber oluşturmadan önce konu ile ilgili STK’lardan ve avukatlardan görüş al.

medya maddeler-01 medya maddeler-02 medya maddeler-03 medya maddeler-04 medya maddeler-05 medya maddeler-06 medya maddeler-07 medya maddeler-08 medya maddeler-09 medya maddeler-10 medya maddeler-11

info@cinselsiddetlemucadele.org – +90 542 585 39 90