24 nisan son-01Toplumda Fail / Kurban algısı nasıl?

Saldırgan kimdir? Hayatta kalan ne demek?

Mağdur kelimesi bir kimliği mi yoksa bir durumu mu temsil ediyor?

Mağdur kimdir ya da mağdur olmanın ölçütü nedir?

Medyada cinsel şiddet failleri ve cinsel şiddete maruz bırakılanlar nasıl temsil ediliyor?

Cinsel şiddet üzerine konuşulan dil, haber dilinden ne kadar etkileniyor?

Cinsel şiddeti temsil eden görseller nasıl olmalı/olmamalı?

Sustukça Artar; Cinsel Şiddeti Tartışıyoruz

Cinsel şiddet sonrası yaşanan travmaya direnen kişiler, cinsel şiddete maruz bırakılanlar, cinsel şiddetin her hangi bir türüne tanıklık edenler… Yani hemen hepimiz için kullanabileceğimiz, güçlendirici bir dile ihtiyaç var. Kendi dilimizde, cinsel şiddete maruz bırakılmış ve sonrasında direnen kişilere nasıl hitap edebileceğimizi bilemiyoruz. İngilizce kullanılan ‘survivor”dan çevirdiğimiz “hayatta kalan” bu ihtiyacı karşılıyor mu? Cinsel şiddeti konuşurken hangi kavramlar güçlendirici? Hangileri mitleri yeniden üretip kemikleştiriyor?

Erktolia – Cinsomedya – Lezbifem – Filmmor – Lambdaİstanbul – Yoğurtçu Kadın Forumu ve Gaia Dergi’den gelen arkadaşlarımızla; ve katılan herkesle birlikte 24 Nisan Pazar günü saat 16.30da, yukarıdaki sorulara cevap arayıp, cinsiyetçi dil ve cinsel şiddetle ilgili kavramları tartışacağız. Her ay yeni kavramları konuşmaya devam edeceğiz. Hepinizi bekliyoruz.

Yer: Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği

Adres: Rasimpaşa Mahallesi Yavuztürk Sokak No:22/1 Kadıköy (Mavi minibüslerin, Halitağa ve Karakolhane’nin birleştiği yere çıktıkları cadde)

İletişim: 0542 585 3990

Comments are closed.