Skip to content Skip to footer

Aligül’e Sevgiler Haftası’nda Sunum/Tartışma/Atölye
“Öyle Değil Böyle: Görsel Dilde Cinsel Şiddet”

gorsel-dil-csmd-k

– 4 Ekim 2015 Pazar, Saat: 13.00
– Yer: Şiddetsizlik Merkezi

Sevgili dostlar, çizerler, fotoğrafçılar, tasarımcılar, illüstratörler ve üretmek isteyen herkes! Aligül, kendini sağaltma sürecinde, cinsel şiddetle ilgili bir çok veriyi yabancı dillerden kendisi çevirdi. Bir çok öz-yardım materyalini kendisi için üreterek, tüm ihtiyaç sahipleriyle paylaştı. Bu atölyeyi; Ali’nin hep sözünü ettiği hayatta kalanlar için güçlendirici görsel eksikliğini gidermek için düzenlemek istedik.

Taciz, tecavüz, istismar ve benzeri tüm cinsel şiddet biçimlerinde topluma yönelik empoze edilen bir görsel algı oluşturulduğunu ve bu algının hepimizi etkilediğini biliyoruz. Üretilen bu görseller düşüncemizi, birbirimize bakışımızı etkiliyor, ayrımcılık içeriyor. Biz cinsel şiddetin işlendiği sanatsal işlerde, makalelerde, basın haberlerinde, en iyi niyetli blog yazılarında bile bize empoze edilen mitlerden bağımsız görseller bulamıyoruz. Politik gerçeklikleri, hislerimizi, ihtiyaçlarımızı ifade eden, deşifre eden görsellerle karşılaşmıyoruz. Kadın, erkek, çocuk, eşcinsel, trans, engelli, mülteci, tüm sağkalanlara yönelik cinsel şiddet algısını ve bu yönde üretilen görselleri gelin dönüştürelim. İyi ve kötü örnekleri birlikte inceleyelim, üzerine konuşalım. Sorular soralım, tartışalım, çizelim, yazalım, keselim, yapıştıralım. Birbirimize tutunarak birlikte üretelim…

Program:
13.00 Sunum: İyi ve kötü örnekler
13.30 Tartışma: Neyi görmek istiyoruz? / Neyi görmek istemiyoruz?
14.15 Başlıkların belirlenip grupların oluşması
14.30 Atölye ve Üretim

Not: Malzeme ve fotoğraf makinesi getirilebilir. Üretilen görseller ve tartışma sonuçları basına yönelik raporlanarak atölye sonrası katılımcılarla paylaşılacaktır.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, cinselsiddetlemucadele.org
https://www.facebook.com/cinselsiddetlemucadele

info@cinselsiddetlemucadele.org – +90 542 585 39 90